Stranci rado ulažu u Srbiju

Bez autora
May 29 2014

Srbija se našla među pet vodećih evropskih zemalja po broju novootvorenih radnih mesta zahvaljujući stranim ulaganjima. Prema poslednjim podacima istraživanja revizorsko-konsultantske kompanije Ernst & Young za 2013. godinu, u našoj zemlji stranci su lane otvorili 12.179 novih radnih mesta, što je 18 odsto više nego u 2012. Time se Srbija sa svega sedam miliona stanovnika, po broju novozaposlenih iz „tuđeg džepa“, našla rame uz rame sa Francuskom, u kojoj živi više od 65 miliona ljudi, ili Poljskom koja ima više od 38 miliona građana. Među kriterijumima za odabir lokacije ulaganja investitori su ovog puta izdvojili stabilnost i pravnu sigurnost država u koje su ulagali, dok im je ranije najvažnija bila veličina tržišta. Naša zemlja se po broju investicionih projekata nešto lošije kotira, pa je prošle godine bila na 13. mestu. U 2012. godini je bilo 78 stranih investicija, a lane su se 63 strane kompanije odlučile da ulažu u Srbiji.

Stranci rado ulažu u SrbijuSrbija se našla među pet vodećih evropskih zemalja po broju novootvorenih radnih mesta zahvaljujući stranim ulaganjima.

Prema poslednjim podacima istraživanja revizorsko-konsultantske kompanije Ernst & Young za 2013. godinu, u našoj zemlji stranci su lane otvorili 12.179 novih radnih mesta, što je 18 odsto više nego u 2012. Time se Srbija sa svega sedam miliona stanovnika, po broju novozaposlenih iz „tuđeg džepa“, našla rame uz rame sa Francuskom, u kojoj živi više od 65 miliona ljudi, ili Poljskom koja ima više od 38 miliona građana.

Među kriterijumima za odabir lokacije ulaganja investitori su ovog puta izdvojili stabilnost i pravnu sigurnost država u koje su ulagali, dok im je ranije najvažnija bila veličina tržišta.

Naša zemlja se po broju investicionih projekata nešto lošije kotira, pa je prošle godine bila na 13. mestu. U 2012. godini je bilo 78 stranih investicija, a lane su se 63 strane kompanije odlučile da ulažu u Srbiji.

- Tokom 2013. godine broj novih radnih mesta koja su rezultat direktnih stranih investicija povećao se za 18 odsto uprkos generalnom smanjenju od 19 odsto u broju investicionih projekata - objašnjava Stiven Fiš, rukovodeći partner kompanije Ernst & Young za Srbiju.

- Vodeći investitori u zemlji su Italija i SAD, sa projektima u automobilskoj i tekstilnoj industriji.

U Evropi je u prošloj godini broj stranih investicionih projekata porastao pet odsto, na rekordnih 3.960 projekata. Zahvaljujući tim ulaganjima otvoreno je 166.300 novih radnih mesta.

Velika Britanija je sa 799 projekata zauzela vodeće mesto među evropskim zemljama po broju stranih investicija, a prva je i po broju novootvorenih radnih mesta. Na drugom mestu je Nemačka sa 701 projektom, što je 12 odsto više nego u 2012, a na trećem Francuska sa 514 projekata.

Amerikanci

Vodeći sektori u direktnim stranim investicijama u Evropi su softverski i sektor poslovnih usluga, sa 509, odnosno 483 strane investicije. Gotovo polovina investicija u softversku industriju potekla je iz kompanija koje su poreklom iz SAD. Kada su ostali sektori u pitanju, po uspešnosti se izdvajaju farmacija i naučna istraživanja.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik